Гіталов Олександр Васильович

Якщо хтось і справді вартий називатися Видатним Кіровоградцем,то це людина від землі,славний хлібороб Олександр Васильович Гіталов. У 50-80 роки ХХ століття його знав увесь Радянський Союз та й не тільки… Чомусь у гонитві за «видатними» ми забуваємо тих,хто приніс славу області та Україні. Мистецтво обробляти землю зробило його кращим з кращих, а сьогодні це ім’я незаслужено забуте.

/Files/images/Ги1.jpgНародився в селянській сім’ї. Трудову діяльність розпочав у рідному селі в колгоспі (село Комишувате, Новоукраїн-ського району Кіровоградської області) в 1929 р.

/Files/images/Ги2.jpgУ 1934 р. закінчив курси трактористів.

З 1936 р. — бригадир тракторної бригади. Один із ініціаторів комплексної механізації обробки сільськогосподарських культур, бригадир тракторної бригади колгоспу ім. XX з’їзду КПРС, двічі Герой Соціалістичної Праці (1948, 1958).

Делегат ХХ, ХХІ, ХХІІ і ХХІІІ з’їздів КПРС.

З 1956 р. — член ЦК КП України. Депутат Верховної Ради СРСР 3—8-го скликань.

Член Радянського комитету захисту миру.


Нагороди:

  • медалі

Існує обласна премія, яка вручається кращим хліборобам.

Вже двічі обласна рада надсилала пропозиції встановити Державну премію імені Гіталова.

Та сучасна молодь повинна знати хто і як вирощує хліб. Якими зусиллями дістаються врожаї. Відродимо хліборобську славу степового краю!


Кіровоградська облрада просить Януковича заснувати державну премію Гіталова
20 серпня 2011 року


Депутати Кіровоградської облради вирішили звернутися до президента Віктора Януковича щодо заснування Державної премії імені Олександра Гіталова.

Відповідне рішення прийнято на сесії ради, 19 серпня 2011 року.

В зверненні говориться:

«Гіталов Олександр Васильович - знаний механізатор, новатор колгоспного виробництва, видатний хлібороб України, державний і громадський діяч народився 27 (14) травня 1915 року у селі Комишувате Новоукраїнського району.
Олександр Васильович Гіталов - бригадир тракторної бригади був широко відомий як енергійний, розумний і досвідчений організатор. Простий селянин, він став відмінним механізатором, досконало вивчив роботу сільськогосподарської техніки. Під час перебування в США та ознайомлення з господарством відомого фермера Росуелла Гарста, Олександр Васильович своїми інженерними знаннями, своєю працьовитістю вражав американських механізаторів.
Гіталов О.В. на практиці довів, що і в наших умовах можливо вирощувати кукурудзу, обробляючи одним трактором 100 гектарів. Пізніше по 120 - 140 гектарів. У 1956 році виступив ініціатором комплексної механізації вирощування просапних культур. Через його бригаду - Всесоюзну школу передового досвіду - пройшло 12 тисяч механізаторів з усіх регіонів колишнього СРСР, Комишувате називали «Степовою Академією». Олександр Васильович сприяв добудові Комишуватської середньої школи та будівництву Тарасівської школи у Новгородківському районі, засновник музею Трудової слави села Комишуватого. Автор книг «Широко впроваджувати комплексну механізацію вирощування просапних культур» (1958), публіцистичних творів «Земле моя» (1971), «Дума про хліб» (1972), «Слово до юного друга» (1977), «Наша передова - поле» (1986) та інші.
Його пам'яті присвячено публіцистично-документальну книгу «О.В. Гіталов» (Кіровоград, 1999).
Враховуючи великий внесок Гіталова О.В. у підняття престижу праці хліборобів, виховання підростаючого покоління, утвердження дбайливого ставлення до землі, а також численні пропозиції громадян області, з метою відзначення кращих працівників агропромислової галузі, Кіровоградською обласною радою у квітні 2005 року засновано обласну премію імені Олександра Васильовича Гіталова - двічі Героя Соціалістичної Праці.
У травні 2015 року виповнюється 100 років з дня народження Великого Хлібороба, який любив землю. Усе нове, передове у техніці, в технології сільськогосподарського виробництва впроваджувалося на полях його тракторної бригади. Олександр Васильович разом з колективом бригади один із перших застосував на практиці прогресивні технології вирощування кукурудзи і цукрового буряка без використання ручної праці. Проте у його господарстві завжди була робота працьовитим рукам. Він приділяв велику увагу людям, з якими працював. У його бригаді механізаторам завжди було де відпочити, зігрітися, обсушитися, пообідати. Для цього було побудовано Будинок механізатора, збудовані майстерні і криті ангари для техніки. Працівники отримували високі заробітні плати. При виході механізатора на пенсію йому не лише обов'язково влаштовувалися урочисті проводи, але й надалі надавали підтримку та допомогу. До молоді, яка починала працювати в колективі, ставився з батьківською турботою, закріплював новачків за досвідченими механізаторами. Його девіз був: «Кадри - основа всього».
І саме цей досвід Олександра Васильовича Гіталова у сучасних умовах широкого впровадження механізації, скорочення затрат ручної праці в агропромисловому виробництві та, відповідно, зменшення потреби у кількості зайнятих працівників необхідно вивчати та впроваджувати для збереження українського села.
Враховуючи вищевикладене, з нагоди 100-ї річниці від дня народження видатного сина України, з метою відзначення кращих працівників агропромислової галузі, Кіровоградська обласна рада звертається до Вас, шановний Вікторе Федоровичу, заснувати Державну премію України імені Олександра Васильовича Гіталова», — сказано у зверненні.


Довідка.

Обласна премія ім. Олександра Гіталова присуджується Кіровоградською обласною радою щорічно і є відзнакою, якою нагороджуються працівники агропромислової галузі області на підставі рішення журі, за вагомий внесок у підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва, впровадження сучасних технологій у процес сільськогосподарського виробництва.
Премія встановлюється у трьох номінаціях: «кращий тракторист», «краща трактористка» і «кращий керівник агроформування».


Кiлькiсть переглядiв: 2077

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.