Проблема дитячої наркоманії

Невпинне зростання в Україні кількості осіб, що зловживають наркотичними та психоактивними речовинами набуло характеру епідемії, що зумовило низку нових соціальних, економічних, медичних, педагогічних, юридичних проблем. Особливо небезпечним є те, що тютюнопаління, наркоманія та алкоголізм в умовах сьогодення значно "помолодшали”. Якщо ще 4-5 років тому 15-17-річні наркомани були клінічною рідкістю, то в сучасних умовах вони складають практично 30% від усіх хворих, що звертаються по медичну допомогу.
Підліткове середовище в цілому визначається фахівцями як середовище певного ризику залучення до шкідливих звичок. За умов відсутності позитивного впливу та належного контролю з боку батьківської сім`ї, цей ризик суттєво збільшується, що підтверджено як на рівні спостережень, так і за результатами масових спостережень. Відсутність належного батьківського догляду та виховання виступає чинником більш раннього залучення дітей до тютюнопаління, вживання алкоголю та спроби наркотичних речовин.
Результати масового опитування дітей та молоді віком від 12 до 23 років (1000 учнів загальноосвітніх шкіл, 500 учнів професійно-технічних навчальних закладів та 500 студентів ВНЗ), проведеного вченими АПН України, засвідчило досить тісний зв`зок між невдоволенням стосунками з батьками і частотою вживання дітьми алкоголю та наркотиків. Отже, чим гірші стосунки з батьками, тим частіше діти вдаються до алкоголю та наркотиків. Різко зростає частота їх споживання за повного розриву взаємин з батьками та відсутності батьків. Трагедія полягає в тому, що для більшості людей навіть одноразового вживання наркотичної речовини буває достатньо, щоб потрапити в полон наркотичної залежності.
Тактовність і обережність при роботі з неповнолітніми, які мають наркологічні проблеми, є обов`язковим правилом, тому що безпідставні підозри у вживанні наркотичних речовин можуть самі по собі стати психотравмуючим чинником і поштовхом до їх реального вживання. Педагоги, батькі повинні керуватись тим, що встановлення діагнозу "наркоманія” чи "токсикоманія” є пріоритетом тільки лікарів-спеціалістів. Ніхто інший це робити не в праві.
До загальних ознак вживання підлітками наркотичних та психоактивних речовин належать:

- зниження цікавості до навчання, звичайних захоплень;

- поява брехливості, байдужості до рідних;

- часті напади агресії, роздратованості;

- підлітки, з якими спілкується, старші за віком;

- епізодична поява грошей невідомого походження, з`являється бажання до позичання певних сум;

- тенденція до спілкування з підлітками з девіантною поведінкою;

- підвищена зацікавленість до підлітків із забезпечених сімей, бажання з ними товаришувати, яке має нав`язливий характер;

- наявність певних атрибутів наркотизації: шприци, голки, кульки з целофану, флакони, тюбики з-під клею, специфічний запах з ротової порожнини;

- зміна апетиту – від повної відсутності (анорексія, пов`язана з вживанням опіатів, психоделітиків) до різкого підсилення (булімія, пов`язана переважно з вживанням канабіоїдів);

- нудота, блювання, скарги на біль у ділянці печінки;

- наявність слідів від ін`єкцій, подразнень на шкірі та слизових оболонках;

Вирішальною ознакою вживання підлітком психоактивних речовин є діогностування стану наркотичного сп`яніння лікарем-наркологом чи психіатром.

Шановні батьки!

Пам`ятайте, що відсутність належного контролю, бездоглядність дітей створюють широке коло проблем, які стосуються їхнього здоров`я та розвитку, утруднення нормального процесу соціалізації, засвоєння необхідних правил та норм, поширення небажаних і небезпечних поведінкових практик.

Кiлькiсть переглядiв: 1282

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.